Kalendář akcí

poslední mesíc červen 2017 příští mesíc
Po Út St Čt So Ne
week 22 1 2 3 4
week 23 5 6 7 8 9 10 11
week 24 12 13 14 15 16 17 18
week 25 19 20 21 22 23 24 25
week 26 26 27 28 29 30

Komiks

Tisk

Již sedmou v pořadí se včera, tj. 1.12.2016, uskutečnila přednáška s názvem Komiks, kterou opět vedla Mgr. Jitka Kratochvílová z Pedagogické fakulty UJEP. Studenti nahlédli pod pokličku tvůrců komiksu a naučili se jednotlivé kroky jeho tvorby. Podívali se na vznik, vývoj a jednotlivá specifika amerického, evropského, českého a japonského komiksu. Představili si nejvýraznější světové i české představitele a jejich tvorbu (Karel Saudek, František Skála, Jiří Grus, Jaroslav Němeček, Simon Bysley, Alex Ross, Bill Sienkiewicz, Jack Kirby, Richard Corben, Robert Crumb, Dave Gibbons, Jamie Hewlett, Frank Miller aj.).

 

 

 

Rodina našich předků I a II

Tisk

Dne 24.11.2016 se uskutečnila přednáška s názvem Rodina našich předků I, ve které si děti nejprve představily obor genealogie (historické vědy), která se zabývá poznáváním našich individuálních předků a původem konkrétní rodiny. Ukázali si některé postupy této historické vědy a přiblížili si prameny, které umožní poznávat, kdo byli a odkud pocházeli naši předkové. Následně si společně představily důležité mezníky a události v životě rodiny v historii - jak probíhalo narození dítěte a jaké okolnosti je doprovázely - zjistily, jaké byly schopnosti a zkuženosti porodní báby, či magických a čarodějných praktit, které měly narozenému dítěti zajistit zdraví, sílu a příslib šťastného života.

Na tuto přednášku však dne 8.12.2016 naváže přednáška s názvem Rodina našich předků II. V tomto druhém bloku si děti zopakují poznatky z prvního bloku, splní úkol, na jehož základě porovnají to, do jak dávného období mohou své pra...babičky a pra...dědečky poznávat. Poté nahlédnou do života dítěte v hostorii a ukáží si, jaké každodenní radosti, povinnosti i starosti doprovázely život malého dítěte. Vyprávění o osudech svých předků zakončí pohledem do života starších dětí i dospívajících. Přiblíží si problematiku výchovy a vzdělání, dotknou se také problému dětské práce, která vstoupila do života dítěte často velmi brzy.

Obě přednášky vede zkušený historik PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. z Filozofické fakulty UJEP.

 

 

 

Na návštěvě ve virtuálním světě

Tisk

Přednáška, nesoucí název Na návštěvě ve virtuálním světě, byla tentokráte věnována oblasti 3D. Proběhla dne 10.11.2016 pod vedením Mgr.Petra Meyera a Mgr. Martina Dolejše z Přírodovědecké fakulty UJEP. Děti si v rámci přednášky vyzkoušeli 3D brýle, 3D virtuální realitu nebo se například podívaly na obrázky světa pořízených z družice.

 

 

Úvod do tajů kryptografie

Tisk

V rámci další přednášky, která se uskutečnila dne 03.11.2016 a kterou děti provázel Mgr. Vlastimil Chytrý, Ph.D. z Pedaogogické fakulty, jsme zavítali do tajů kryptografie. Seminář se zaměřil zejména na transpoziční šifry, případně Velký polský kříž. Prostor byl věnován také dalším způsobům šifrování. Posluchači se seznámili s vybranými způsoby šifrování, byl věnován prostor také vymýšlení nových způsobů šifrování a jejich následnému čtení.

 

 

Od žárovky k moderním zdrojům světla

Tisk

V dnešní přednášce s názvem Od žárovky k moderním zdrojům světla, kterou povede PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D. z Pedagogické fakulty UJEP, se seznámíme s historií světelných zdrojů, formou prezentace a názorných ukázek nám budou objasněny základní principy a vývoj těchto zdroj.

 

3D tisk v umění

Tisk

Včerejší přednáška v rámci cyklu přednášek Mladší TAU se nesla v duchu 3D tisku v oblasti umění. Studenti společně prozkoumali oblast 3D tisku a možnosti jeho využití v oblasti umění. Představili si nejznámější umělce a nejzajímavější umělecké projekty pracující s touto novou technologií (Markus Kayser, Theo Jansen, Michal Gabriel, Tomáš Medek, Federico Díaz, Karin Sander, aj.). V druhé části přednášky si pak studenti vyzkoušeli práci s 3D tužkou a vyrobili si drobný objekt. Přednášející tentokráte byla paní Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. z Pedagogické fakulty UJEP.

 

 

Co s naší krajinou po ukončení těžby surovin?

Tisk

Přednáškou s názvem Co s naší krajinou po ukončení těžby surovin? jsme zahájili dne 06.10.2016 cyklus přednášek Mladší TAU v akademickém roce 2016/2017. Přednášku vedl pan Mgr. Michal Holec, Ph.D. z Fakulty životního prostředí, který nám názorně ukázal jak probíhá obnova těžbou poškozených území. Názory, jak má nová krajina vypadat se ale různí. Kdo všechno může být odborníkem na tvorbu naší nové krajiny? Máma také možnost říci si, co bychom v nové krajině chtěli? Všechny tyto otázky byly položeny na přednášce a v rámci diskuze bylo řečeno, co mají plánovači nové krajiny ve svých návrzích zohlednit. Děti pak vytvářely vlastní plán nové krajiny, bez ohledu na to, zda se líbí ostatním.


 

 

Harmonogram na zimní semestr ak. roku 2016/2017

Tisk

Výuka bude zahájena 6. října 2016!

Místo výuky:  Učebna 1.14, budova MFC, Pasteurova 1, 400 96 Ústí n/L

Čas výuky: 16,00 – 17,30 h

Datum

Název přednášky

Vyučující

6.10.2016

Co s naší krajinou po ukončení těžby surovin?

Mgr. Michal Holec, Ph.D. (FŽP)

13.10.2016

3D tisk v umění

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)

20.10.2016

Od žárovky k moderním zdrojům světla

PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D. (PF)

3.11.2016

Úvod do tajů kryptografie

Mgr. Vlastimil Chytrý, Ph.D. (PF)

10.11.2016

Na návštěvě ve virtuálním světě

Mgr. Petr Meyer, Mgr. Martin Dolejš (PřF)

24.11.2016

Rodina našich předků I

PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. (FF)

1.12.2016

Komiks

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)

8.12.2016

Rodina našich předků II

PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. (FF)

 

 

Promoce absolventů Mladší TAU ak. roku 2015/2016

Tisk

Dne 26.5.2016 se uskutečnila slavnostní promoce absolventů Mladší TAU v ak. roce 2015/2016. Celá akce sklidila velký úspěch a děti byly z diplomů a indexů nadšené. Zde si můžete prohlédnout několik fotografií z akce.

 

Ferda by se divil!

Tisk

Poslední přednáškou s názvem Ferda by se divil!, která se uskutečnila 28.4.2016, zakončila cyklus přednášek paní Mgr. Kateřina R. Drbalová z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty, jež nám  tentokráte představila Ferdu mravence a jeho každodenní pracovní život. Ferda mravenec patří podle všeho mezi mravence lesní. Jeho kamarádi žijí v mraveništi nazývaném kupa a živí se převážně uhynulým hmyzem. Že to zní nudně? O to víc Vás překvapí zákulisí mraveniště a jeho obyvatel. Ale mravenci mohou vypadat i docela jinak než náš Ferda. Například plachtící mravenci mají hlavu jako želví krunýř, mravenci otrokáři podnikají válečné výpravy nebo mravenci legionáři žijí v obydlí z vlastních těl. Všechny tyto informace již určitě zná každý, kdo se včerejší přednášky zúčastnil.

 

Podivuhodní i děsiví - takoví jsou pavoukovci!

Tisk

Předposlední přednášku s názvem Podivuhodní i děsiví - takoví jsou pavoukovci, která se uskuteční 21.4.2016 odpřednáší paní Mgr. Kateřina R. Drbalová z Katedry biologie Přírodovědecké fakulty, která nám představí pavouky, štíry, roztoče či sekáče z jiného úhlu, než jak je běžně známe - jako dravé predátory nebo odporné parazity. Mezi těmito pavoukovci však žijí i druhy, které se živí například rostlinami či peřím. Slyšeli jste někdy o bolasovém pavoukovi, o kusadlovém mlýnku solifug nebo o porodním koši štírů? A co teprve o krabovcích, bičnatcích či štírenkách? Pokud jste zvědaví a odvážní, ja tato přednáška určena právě Vám.

 

 

Život v globální vesnici

Tisk

Již zítra, tj. 14.4.2016 se mohou děti těšit na další přednášku z cyklu Mladší TAU s názvem Život v globální vesnici. Přednášejícím tentokráte bude Mgr. Ladislav Bobr z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty UJEP. Imaginárním průvodcem však bude viking Olaf, který dětem ukáže svou vesnici, ve které žijí lidé z celého světa a představí svůj obyčejně neobyčejný život na tomto místě.

 

Dobrodružství barvy II.

Tisk

Včerejší přednáška s názvem Dobrodružství barvy II. (7.4.2016) napovídá, že se jednalo o pokračování úspěšné přednášky s názvem Dobrodružství barvy I. Tato přednáška však již byla  zaměřena více podrobně na svět světla a barev. Pozornost děti zaměřily na lom světla a nejrůznější atmosférické jevy spojené s barvou, též podrobně prozkoumaly duhu. Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. z Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP, která přednášku vedla, následně povyprávěla o nejrůznějších barevných ,,nej". Děti si následně samy vyzkoušely umíchat nejrůznější barvy a zkoumaly podstatu světla - rozkládaly a skládaly jej a také si vyzkoušely s ním kreslit

 

 

Oblíbené fyzikální pokusy

Tisk

Dnes se uskuteční již čtvrtá přednáška z cyklu Mladší TAU s názvem Oblíbené fyzikální pokusy, jejímž přednášejícím bude pan PhDr. Jan Novotný, Ph.D. z Katedry technologií a materiálového inženýrství Fakulty výrobních technologií a managementu. Přednáška bude zaměřena na obecné fyzikální principy, technickou fyziku a její aplikace do technické praxe a výzkumu. Po seznámení s teorií bude následovat řada experimentů s předměty běžné potřeby, čímž je mimo jiné praktikováno každodenní využití základních fyzikálních principů v technické praxi.


 

 

Hrátky s LED diodami

Tisk

Dnešní přednáška (tj. 17.3.2016) z cyklu Mladší TAU s názvem Hrátky s LED diodami (jak sám název napovídá) nás zevede do světa světla a to konkrétně k LED diodám, které emitují světlo. Během setkání si studenti vyrobí elektronický výrobek s využitím těchto diod, vyzkouší si, jak rozpoznat elektronické součástky, jak s nimi zacházet a jak pájet na plošném spoji. Svůj vlastní výrobek si vyzkouší a odnesou domů. Přednášejícím bude pan PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D. z Centra pedagogické praxe Pedagogické fakulty UJEP.

 

 

 

Dobrodružství barvy I.

Tisk

Ve čtvrtek 10.3.2016 se uskutečnila v pořadí druhá přednáška letního semestru ak. roku 2015/2016 s názvem Dobrodružství barvy I. Jednalo se o první část velké přednášky Dobrodružství barvy. Anotace k přednášce: Svět kolem nás je plný barev. Setkáváme se s nimi každý den a to nejen při kreslení. Pojďme společně odhalit tajemství jejich vzniku a nahlédnout pod pokličku nejenom vědcům, ale i umělcům a designérům, kteří s barvou pracují. Dozvíme se, jak vznikají jednotlivé barvy. Odhalíme, jak s barvami pracuje příroda a jak můžeme barvy využít ve svůj prospěch. Získané informace si ověříme v praktických tvůrčích dílnách. Přednášející tentokrát byla Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. z Katedry výtvarné kultury Pedagogické fakulty UJEP.

 

Příběhy z historie dobývání Divokého západu

Tisk

Již tento čtvrtek (tj. 3.3.2016) se uskuteční první přednáška letního semestru ak. roku 2015/2016 s názvem Příběhy z historie dobývání Divokého západu. Vyučujícím bude PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. z katedry historie Filozofické fakulty UJEP. Anotace k přednášce: Výukový blok představuje volné pokračování přednášky, která se zaměřila na nejstarší bílé osadníky v prostředí Severní Ameriky. Během dalšího vyprávění budeme sledovat, jaké překážky a nebezpečí čekala na potomky prvních osadníků, kteří opustili východní pobřeží a zamířili do nitra severoamerického kontinentu. Své vyprávění rozdělíme do třech kapitol. Nejprve budeme vyprávět o lovcích a zálesácích, kteří se jako první odvážili do dosud neprozkoumaných oblastí amerického vnitrozemí. Druhá kapitola představí smutný osud severoamerických Indiánů, kterým setkání s bílými osadníky nepřineslo nic dobrého. Ve třetí kapitole se pak přeneseme do 19. století, tedy do doby kovbojů a pistolníků, kteří k dějinám Divokého západu neodmyslitelně patří.


 

 

Harmonogram na LS ak. roku 2015/2016

Tisk

Výuka bude zahájena 3. března 2016!

Místo výuky:  Učebna 1.14, budova MFC, Pasteurova 1, 400 96 Ústí n/L

Čas výuky: 16,00 – 17,30 h

 

Datum

Název přednášky

Vyučující

3.3.2016

Příběhy z historie dobývání Divokého západu

PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. (FF)

10.3.2016

Dobrodružství barvy I.

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)

17.3.2016

Hrátky s LED diodami

PhDr. Jaroslav Zukerstein, Ph.D. (FVTM)

31.3.2016

Oblíbené fyzikální pokusy

PhDr. Jan Novotný, Ph.D. (FVTM)

7.4.2016

Dobrodružství barvy II.

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)

14.4.2016

Život v globální vesnici

Mgr. Kristýna Rybová,

Mgr. Ladislav Bobr (PřF)

21.4.2016

Podivuhodní i děsiví – takoví jsou pavoukovci!

Mgr. Kateřina R. Drbalová (PřF)

28.4.2016

Ferda by se divil!

Mgr. Kateřina R. Drbalová (PřF)

 

Harmonogram na ZS ak. roku 2015/2016

Tisk

 

Výuka bude zahájena 1. října 2015!

Místo výuky: Učebna 1.14, budova MFC, Pasteurova 1, 400 96 Ústí n/L

Čas výuky: 16,00 – 17,30 h

Datum

Název přednášky

Vyučující

1.10.2015

Vytvoř si vlastní mapu

Mgr. Martin Dolejš (PřF)

15.10.2015

Kov + korálky = šperk

Mgr. Irena Hralová (FVTM)

22.10.2015

Život prvních osadníků v Severní Americe

PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. (FF)

5.11.2015

Zábavná dřevodílna

PhDr. Jan Novotný, Ph.D. (FVTM)

12.11.2015

Tajemství 3D tisku

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)

19.11.2015

Od “magické lucerny“ k filmové kameře

PhDr. Jiří Koumar, Ph.D. (FF)

26.11.2015

Příroda, o kterou se nikdo nestará

Mgr. Michal Holec, Ph.D. (FŽP)

3.12.2015

3D tisk a umění

Mgr. Jitka Kratochvílová, Ph.D. (PF)